Fixkim A.Ş.

Fixkim İstanbul'un Surlarını Yeniden İnşaa Etti

Türk sinema tarihinin en yüksek bütçeli filmi olan “Fetih 1453″ filmi için Fixkim Yapı Kimyasalları ve Yalıtım Sistemleri firması, İstanbul’un surlarını kendi ürettiği strafor ile tamamen orijinaline uygun olarak yeniden inşa etti.

Çekimleri değişik mekan ve bölgelerde yapılan, Faruk Aksoy’un yapımcı ve yönetmenliğini üstlendiği dev bütçeli film için inşa edilen dev platolarla tarih adeta yeniden canlandırıldı. Çekim yerleri büyük bir titizlikle gizlenen film setleri medyadan da özenle saklanmıştı.

Yapı Kimyasalları ve Yalıtım sektöründe Türkiye’nin önde gelen firmalarından biri olan Fixkim, Türk Sinema Tarihinin en büyük bütçeli filmi olan Fetih 1453 filmi için binlerce metreküp strafor kullandı.

Dev bloklar halinde 32 densite yoğunluğunda üretilen straforlar ile surlar yeniden inşa edildiği gibi, filmde kullanılan top, top mermileri, kağnı arabaları ve gemiler de tamamen Fixkim’in bu straforlarından orijinaline uygun olarak yapıldı.

FİXKİM GÜNLERCE FETİH 1453 İÇİN ÇALIŞTI

Fixkim Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Balcı, Tüzla’da bulunan fabrikalarının günlerce 24 saat Fetih 1453 filmi için üretim yaptığını söyledi. Üretilen 6 metre boyunda dev blok straforlar ile İstanbul’u çevreleyen surları yeniden inşa ettiklerini belirten Balcı, straforların kullanıldığı taş duvar, top ve top mermileri gibi tüm argümanların yapımında özel tekniklerin de uygulandığını ve kullanılan argümanların tamamen orjinaline uygun yapıldığını söyledi.

Sosyal sorumluluk çerçevesinde bu filme sponsor olduklarını belirten Yüksel balcı, İstanbul’un Fethinin ilk defa işlendiğini, bu fetihin bir çağın bitip bir çağın başladığı ve dünyadaki ticari dengeleri de değiştiren bir dönem olduğunu söyledi ve Fixkim A.Ş.’nin geçmişte olduğu gibi yarınlarda da kültüre ve sanata verdikleri desteğin devam edeceğini, toplumsal değeri yükseltecek her projenin içinde gururla yer alacaklarını ayrıca belirtti.

HUMMALI BİR ÇALIŞMA

Fetih 1453 için Alibeyköy’deki baraj bölgesi yanına 2009 yılında dev bir plato kurulmuştu.. Gece gündüz çalışan ekipler, Fatih’in kuşatma öncesi konakladığı Komuta Çadırı’ndan, surları yıkan dev toplara kadar her ayrıntıyı yeniden ve strafordan inşa etti. Modern teknolojinin de kullanıldığı çekimler için her gün yüzlerce oyuncu ve set görevlisi ter döktü. 2009 yılında başlayan proje 2011 yılı sonunda tamamlandı.

YENİÇERİLER İŞ BAŞINDA

Alibeyköy’deki dev platoda kurulan ve İstanbul’u çevreleyen Sur’lar tamamlanınca çekimlere start verildi. Yönetmen Faruk Aksoy büyük bir titizlilikle hazırlanan set hazır olunca çekim startı verdi. 17 Milyon dolarlık bütçesiyle Türk Sineması’nın en pahalı filmi olan Fetih 1453’te, Fatih Sultan Mehmet’i tiyatro oyuncusu Devrim Evin canlandırıyor. Surlara Osmanlı sancağının çeken Ulubatlı Hasan’ı ise dizilerin sevilen oyuncusu İbrahim Çelikkol oynuyor.

ZONGULDAK GURURLANDI

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde doğup bugün dünya markası olan Fixkim’in böyle önemli bir projeye sponsor olarak imza atması bölge halkını gururlandırdı.

Bugün dünyanın değişik ülkelerinde ve ülkemizin dört bir yanında Zonguldak’ın adını duyuran Fixkim’in ülkenin değişik bölgelerinde tamamlanan ve devam eden yeni yatırımları da dikkat çekiyor.

Kaynak: AnkaYaşam

 
Fixkim A.Ş. Adres İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi 3.Yol H-21 Tuzla /İstanbul Tel: +90 216 394 88 00 (8 hat) Fax: +90 216 394 88 09
Bu web sayfası Ahiler Kalkınma Ajansı’nın desteklediği "ar-ge’ye dayalı üretim tesisi projesi" kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Fixkim Pazarlama A.Ş ‘ne aittir ve Ahiler Kalkınma Ajansı’nın görüşlerini yansıtmaz.